NABC Winners

Las Vegas Summer 2019 Winners

NABC+ 1st-10
FLT OPEN GNT Morehead 3rd /4th
Pat McDevitt, Brookline MA; Mark Aquino, Jamaica Plain MA; Dean Panagopoulos, Lynn MA; Stephen Gladyszak, Chelsea MA; Adam Grossack, Newton MA; Franklin Merblum, Bloomfield CT
Truscott Senior Swiss 6th Richard DeMartino, Riverside CT; Pat McDevitt, Brookline MA; John Stiefel, Wethersfield CT; Geoffrey Brod, Avon CT
Freeman Mixed BAM 10th Sheila Gabay, Newton MA; Victor King, Hartford CT

NABC 1st-5
FLT A GNT 5th/8th Michael Smith - Susan Smith, Newington CT; Allan Wolf, North Haven CT; Russell Friedman, Wilton CT; Brett Adler - Jeffrey Goldman, Norwalk CT
RED RIBBON Pairs 2nd Paul Hattis, Newton MA
0-2500 Mini Spingold 3rd Richard Franklin, New Canaan CT
0-10K Mixed 2nd Cenk Tuncok, Amesbury MA
0-6000 Mini Spingold 5th Arthur Crystal - Debbie Benner, Fairfield CT;

YOUTH /COLLEGE

Collegiate Pairs 1st Senmiao Sun, Brookline MA; Chang Liu, Cambridge MA
National Youth Swiss 2nd Harrison Luba, Lynnfield MA
College Pairs Champ 2nd Oosman Bashir, Cambridge MA

REGIONAL 1st-3
TH GOLD RUSH
1st B Moses Liskov, Lexington MA; James Garvey, Hudson NH
TH A/X 3rd John Maselli, Providence RI; John Malley, Pascoag RI
FR EDU FUND KO B1 2nd Victor Chubukov, Somerville MA

SUN BrK Swiss 2nd Andrea Teacher, Waltham MA
Sun Brk Swiss B6 2nd David Hogan, Marlborough MA; Yumiko Hough, Barnstable MA
Sun KO B1 3rd Alan Watson, Lexington MA; Rick Binder, Waltham MA; Lew Gamerman, Randolph MA; Sheila Gabay, Newton MA
Mon 1st Open Pairs Kimberly Gilman, Carlisle MA
Tue Bracket B1 1st
James Keegan, Cambridge MA
Tue Open Pairs 2nd Franklin Merblum, Bloomfield CT
Mon-Wed KO 2nd Laura Brounstein, Greenwich CT
Tue Midnight KO 1st Barry Margolin, Arlington MA; Nathan Glasser, Somerville MA
Wed B9 3rd Lawrence Schell, Weymouth MA
Wed Open Pairs 2nd Kevin Casey, Sherman CT
Thursday Bracketed Swiss B2 1st Paul Hattis, Newton MA
Thursday A/X Swiss 2nd Laurence Lebowitz, Boston MA; Adam Grossack - Zachary Grossack, Newton MA;
Wed-Fri KO 2nd Donald Caplin, Waltham MA; Daniel AlbertRozenberg, Cambridge MA; Nathan Glasser, Somerville MA
Fri Open Pairs 2nd Shome Mukherjee, Braintree MA; Lew Gamerman, Randolph MA
Sat A/X Pairs 2nd Shome Mukherjee, Braintree MA; Lew Gamerman, Randolph MA
Sun AXY Swiss 1st X 1st Y Harrison Luba, Lynnfield MA

Single Session 1st

Jason Grove, Marlborough CT   TH 299 1st 
 Lew Gamerman, Randolph MA; Harrison Luba  FR Midnight KO 1st
Marley Cedrone, Framingham MA; Ethan Wood, Dover MA  Sun Side Series 1st
Ethan Wood, Dover MA 2nd Thu AM Side Series 
Faye Marino Fri Side Game 1st
Sandra DeMartino, Riverside CT 1st Fri-Sun Side Series 

Memphis Spring 2019 NABC - District 25    
   1   188.24  Adam Grossack,  Newton MA
   2   136.24  Douglas Doub,  West Hartford CT
   3   122.21  Victor King,  Hartford CT
   4   109.91  Ronald Mak,  Manchester NH
   5    98.51  Lew Gamerman,  Randolph MA
   6    95.68  Franklin Merblum,  Bloomfield CT
   7    74.78  Zachary Grossack,  Newton MA
   8    68.35  Laurence Lebowitz,  Boston MA
   9    66.77  Geoffrey Brod,  Avon CT
  10    65.24  Bernard Yomtov,  Cambridge MA
  11    62.24  Walter Lee,  Sudbury MA
  12    61.75  Allan Graves,  Saint Johnsbury VT
  13    61.12  Lloyd Arvedon,  Hudson NH
  14    60.00  Yin Yichen,  Boston MA
  15    60.00  Chang Liu,  Cambridge MA
  16    54.71  Harold Nordstrom,  Reading MA
  17    49.51  Robert Lavin,  East Longmeadow MA
  18    49.18  Phyllis Fireman,  Chestnut Hill MA
  19    47.30  Ann Hudson,  Suffield CT
  20    46.31  Stephen Gladyszak,  Chelsea MA
  21    44.44  Yiji Starr,  Wayland MA
  22    44.04  Bart Bussink,  Cambridge MA
  23    43.66  Susan Lincoln,  Boxford MA
  24    43.46  Mark Aquino,  Jamaica Plain MA
  25    42.64  Alan Godes,  Needham MA
  26    42.49  Margie Sullivan,  Sagamore Beach MA
  27    41.72  Rena Lieberman,  North Easton MA
  28    41.06  Chuck Greenslit,  Framingham MA
  29    40.85  Cenk Tuncok,  Amesbury MA
  30    37.02  Harrison Luba,  Lynnfield MA
  31    36.57  James Streisand,  Wayland MA
  32    35.36  Ashok Rao,  Cambridge MA
  33    35.36  Venky Venkataramani,  Andover MA
  34    35.22  Richard DeMartino,  Riverside CT
  35    34.57  Muggsie Rocco,  Carlisle MA
  36    34.42  Kimberly Gilman,  Carlisle MA
  37    34.07  Alan Watson,  Lexington MA
  38    32.57  John Manopoli,  Jamaica Plain MA
  39    32.35  Ulla Winkler,  Somerville MA
  40    30.83  Lucy Zhang,  Cambridge MA
  41    30.76  Jeffrey Goldman,  Norwalk CT
  42    27.61  Daniel McGuire,  Epsom NH
  43    27.52  Randolph Johnson,  Suffield CT
  44    27.19  Felix Springer,  West Hartford CT
  45    26.86  Nathalie Tabor,  Brookline MA
  46    25.68  Debbie Benner,  Fairfield CT
  47    25.21  Barbara Blauer,  Needham MA
  48    25.15  Robert McCaw,  Brewster MA
  49    25.07  Barbara Murphy,  Newton MA
  50    24.65  Cecilla Borras,  Waltham MA
  51    24.35  John Malley,  Pascoag RI
  52    24.35  John Maselli,  Providence RI
  53    23.69  Silvia Szanto,  Cos Cob CT
  54    23.69  Rufus Cole,  Cos Cob CT
  55    23.26  Trevor Reeves,  Farmington CT
  56    23.19  Lucia Enica,  Belmont MA
  57    22.62  Jill Sackett,  Winchendon MA
  58    22.62  Joseph Sackett,  Winchendon MA
  59    22.31  Harold Feldheim,  Hamden CT
  60    20.45  Lotika Paintal,  Boston MA
  61    20.29  Dean Panagopoulos,  Lynn MA
  62    19.89  Allen Barber,  Andover MA
  63    19.89  Howard Abrams,  Burlington MA
  64    19.09  Andrew Chesterton,  Winchester MA
  65    18.63  Bill Irvine,  Quincy MA
  66    18.14  Stewart Rubenstein,  Chestnut Hill MA
  67    18.14  Christina Parker,  Chestnut Hill MA
  68    17.69  Denny Lyster,  Westfield VT
  69    17.69  Carolyn Lyster,  Westfield VT
  70    17.22  Joe Degaetano,  Delray Beach FL
  71    16.80  John Stiefel,  Wethersfield CT
  72    16.46  Robert Sagor,  Greenfield MA
  73    16.46  Judith Hyde,  Northampton MA
  74    16.34  Rick Binder,  Waltham MA
  75    16.12  Ronald Williams,  Wellesley MA
  76    16.12  Pamela Jerskey,  Wellesley MA
  77    16.03  Kamla Chawla,  Longmeadow MA
  78    15.93  Barry Margolin,  Arlington MA
  79    15.45  Diana Chirita,  Lincoln MA
  80    15.45  Diana Lam,  Boston MA
  81    15.20  David Cancian,  Lincoln MA
  82    15.20  Richard Giles,  Wakefield MA
  83    14.70  Sonja Smith,  North Granby CT
  84    14.70  Paul Burnham,  Wilton CT
  85    14.21  Saul Agranoff,  Waltham MA
  86    14.14  Burt Saxon,  Milford CT
  87    13.76  Donald Caplin,  Waltham MA
  88    13.76  Sondra Caplin,  Waltham MA
  89    13.71  Peter Manzon,  Waltham MA
  90    13.62  Lawrence Lau,  Westport CT
  91    13.34  Nicole Gardner,  Watertown MA
  92    13.20  Daniel Jablonski,  Stoneham MA
  93    13.20  R Muggia,  Andover MA
  94    13.15  Edward Scolnick,  Wayland MA
  95    13.13  Robert Michaud,  Sun City West AZ
  96    13.03  Elizabeth Wood,  Arlington MA
  97    13.03  Lucy Hulse,  Stoneham MA
  98    12.52  Wayne Burt,  Pembroke NH
  99    12.51  Sandra DeMartino,  Riverside CT
 100    12.39  Lucy Morini,  Warren VT
 101    12.08  Haven Sharaf,  Danvers MA
 102    11.88  Pat McDevitt,  Brookline MA
 103    11.55  Robert Bertoni,  Haverhill MA
 104    11.51  Deborah Hart,  East Falmouth MA
 105    11.41  Sally Kirtley,  North Granby CT
 106    11.22  Kishor Lathi,  Greenwich CT
 107    11.22  Maureen Walsh,  Stamford CT
 108    10.92  Frances Schneider,  Riverside CT
 109    10.67  Meiyan Duan,  Andover MA
 110    10.67  Shen Duan,  Andover MA
 111    10.61  Marianne Bechet,  Chestnut Hill MA
 112    10.48  Marina Polestra,  Boston MA
 113    10.43  Sabrina Miles,  Mansfield MA
 114    10.07  David Dobrin,  Cambridge MA
 115     9.74  Natalie Bassil,  Boston MA
 116     9.72  Weiling Zhao,  Brookfield CT
 117     9.62  Barton Buffington,  North Kingstown RI
 118     9.51  John Hrones Jr,  Needham MA
 119     9.51  Robert Lurie,  Wayland MA
 120     9.36  Marne Wojtaszek,  Chelmsford MA
 121     9.36  James Keegan,  Cambridge MA
 122     8.70  David Gardner,  Watertown MA
 123     8.49  Sheila Gabay,  Newton MA
 124     8.41  Douglas Wacek,  Burlington VT
 125     8.35  Lisa Muir,  Lexington MA
 126     8.31  Livingston Carroll,  Sherborn MA
 127     8.31  Trey Hyer,  Boston MA
 128     8.28  James Negro,  Wellesley MA
 129     8.28  Lisa Procter,  Dover MA
 130     8.10  Elaine Colokathis,  Chelmsford MA
 131     7.64  Sharon Stanfill,  Lincoln MA
 132     7.43  Richard McClure,  Easthampton MA
 133     7.43  Allison Ryan,  Florence MA
 134     7.24  Sharon Phillips,  Greenwich CT
 135     6.90  Kenneth Zuckerberg,  Acton MA
 136     6.77  Ken Bloom,  Acton MA
 137     6.47  Joyce Leary,  Andover MA
 138     6.43  John Dinius,  Canton CT
 139     6.42  Richard Zeckhauser,  Cambridge MA
 140     6.25  Carole Weinstein,  Waltham MA
 141     6.08  Robert Leese,  Amherst NH
 142     6.03  Roger Zessis,  Westwood MA
 143     5.92  Richard Budd,  Portland ME
 144     5.92  Constance Lampert,  Wayland MA
 145     5.92  William Braucher,  Billerica MA
 146     5.92  Judi Zucker,  Boston MA
 147     5.87  Grace Charron,  Fall River MA
 148     5.87  Albert Votolato,  Attleboro MA
 149     5.61  Dan Morgenstern,  Brunswick ME
 150     5.61  Dorothy Kelleher,  Westbrook ME
 151     5.29  Paul Adler,  Natick MA
 152     4.71  Phyllis McDevitt,  Brookline MA
 153     4.67  B Lynn Tavormina,  East Lyme CT
 154     4.67  John Boettcher,  East Lyme CT
 155     4.42  Alan Peterfreund,  Amherst MA
 156     4.35  Debbie Katz,  Bloomfield CT
 157     4.35  Sharon Kochen,  West Hartford CT
 158     3.98  Stuart Treworgy,  Cumberland RI
 159     3.40  Joan Reid,  North Attleboro MA
 160     3.04  Linda Bouyea,  Bonita Springs FL
 161     3.04  Peter Bouyea,  Estero FL
 162     3.00  Karen Birck,  Wilton CT
 163     2.98  Charlotte Bailey,  Needham MA
 164     2.98  Timothy Hill,  Wellesley MA
 165     2.85  Allen Kasden,  Redding Center CT
 166     2.85  Merle Spiegel,  Westport CT
 167     2.81  Richard Franklin,  New Canaan CT
 168     2.76  Robert Baum,  Natick MA
 169     2.76  Parul Jain,  Wellesley MA
 170     2.47  Michael Ramella,  Northampton MA
 171     2.43  Carolee Coleman,  Boston MA
 172     1.65  Alex Stolitzka,  Westport CT
 173     1.20  Patricia Kelleher,  Milton MA
 174     1.20  Kathleen Aubrey,  Raynham MA
Total Masterpoints reported:  3959.67

Please Note

I manually compile these lists, If I inadvertently missed your game please email me bob.bertoni@acbl.org

---------------------------------------
Contact Me

bob.bertoni@acbl.org

978-204-9491


---------------------------------------Missing Information

  • If you won an event at an NABC and you do not see your name here, PLEASE let me know and I will add you, occasionally it is possible that I miss a result and I want you to be recognized.
  • If you are aware of an ongoing voting issue not included please email me to have it included here.
---------------------------------------
Credits

Some information courtesy of the ACBL Bulletin.
© Copyright District25Director.org. All Rights Reserved.